W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Prasówki

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do momentu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek przechodził do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na której nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem wyglądała na niego hiperinflacja.

Zbliżamy się do roku 1989

Dużo wydali ci, którzy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z książki w USA wraz z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad można było ględzić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia sklepów z napisem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię lub nowe nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy więc obecnie decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze więcej swoich firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W metropoliach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a naprawdę w 1990 wykazałoby się, że zasoby gotówki, którymi mieli Polacy były dużo wyższe niż podaż towarów. Uczyniłoby to niezwykłą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w niespotykanym stopniu pozwalało tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych sztuk u dużej liczby naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najczęstszych to biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie można istniałoby szybko kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na prawdzie domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż a bardziej skuteczne.

Co potem

Bardzo szybko zaczęły pojawiać się nowe części oraz na momencie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w własnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie wciąż było spore, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje możliwości w turystyce. Jeszcze większym powodzeniem wśród turystów zaczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz wyższym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to poważna strona z ich otworzyliście myśleć o ulokowaniu tak prostego pieniądza, aby tenże na nich podejmował. W gorących latach do najciekawszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, ale te póki co nie są opłacalne, również ze względu na małe oprocentowanie, kiedy i postępującą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w tokach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Twoja Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments