Pożyczki społecznościowe – Zdarzają się sytuacje w życiu, kiedy stajemy przed nagłym i niespodziewanym wydatkiem. Co zrobić w momencie, gdy rodzina nie może nam pomóc, a nasze dochody są na tyle słabe, że banki i firmy pożyczkowe nie chcą nam udzielić wsparcia? Otóż z pomocą przychodzi do nas pożyczka społecznościowa. Co to jest i jak działa? O tym w dzisiejszym artykule.
Pożyczki społecznościowe
Ten rodzaj pożyczania nie jest jeszcze powszechny w Polsce. Jest jednak grupa osób, która zajmuje się Social lending. Mechanizm pożyczek społecznościowych przewiduje dwie role. W pierwszej jesteśmy pożyczkobiorcą, a w drugiej inwestorem. Obie grupy ludzi mogą się ze sobą porozumiewać za pośrednictwem specjalnych portali internetowych. Pełnią one rolę pośredników i administratorów. Prekursorem był portal ZOPA. W Polsce takie portale istnieją od 2008 roku i jest to oferta konkurencyjna dla kredytów bankowych, pożyczek w parabankach, chwilówek czy pożyczek lombardowych.
Pożyczki społecznościowe
Aby zostać stroną w instytucji pożyczki społecznościowej należy znaleźć odpowiedni portal. W Polsce najpopularniejszy jest Kokos.pl. Rejestrując się na portalu jako pożyczkobiorca musimy podać wszystkie swoje dane oraz kwotę pieniędzy, którą chcielibyśmy pożyczyć oraz określić cel. Ten ostatni możne być błachy np. zakup konsoli do gier. Poważne instytucje nie zawsze nam pożyczą na taki cel. W tym przypadku mamy szansę na to, że inwestorem będzie również fanatyk gier i sprzętu. Taka osoba zrozumie nagłą palącą potrzebę zakupu. Cel może być poważniejszy, na przykład założenie firmy czy jej rozbudowa. Nie ma tu ograniczeń.
Pożyczki społecznościowe
Jak wspomniałem drugą stroną rejestrującą się na portalu są inwestorzy. Są to osoby posiadające pewną nadwyżkę gotówki. Mogą oni wspomóc innych i przy okazji zarobić trochę gotówki. To oni wybierają kogo wspomogą. Co ważne, jedną inwestycję nie musi okrywać jeden inwestor. Może być ich kilku. Inwestorzy proponują mniejsze kwoty i z tego jest zbierana cała kwota. Ten system jest podobny do crowdfoundingu.
Pożyczka społeczna udzielana jest na pewien określony okres i procent. Na tym procencie zarabia inwestor oraz portal, który od transakcji pobiera prowizję. Zaletą tego typu pożyczek jest to, że nikt nie wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej, a co ma miejsce przy pożyczkach i kredytach. I tu warto zadać pytanie: jakie jest ryzyko?
Ryzyko oczywiście jest, jak to przy operacjach finansowych. U pożyczkobiorcy mniejsze niż u inwestora. Pożyczkobiorca chroniony jest umową pożyczki, co chroni go przed wymuszeniem wcześniejszej spłaty czy zmianą oprocentowania. Inwestor ponosi większe ryzyko, przecież nie ma gwarancji spłaty. Tu ważną rolę odgrywa portal pośredniczący. A dokładniej mechanizmy sprawdzające obie strony, które on posiada. Najczęściej są to kontrola tożsamości, sprawdzenie rejestrów KRD oraz współpraca z kancelariami windykacyjnymi. Inwestorom są też udzielane gwarancje, które zapewniają zwrot pożyczonej kwoty w całości lub w części, w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki.
Pożyczki społecznościowe są więc dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących nagłej gotówki z powodu zatorów finansowych czy pomocy w rozwinięciu własnego biznesu. Osoby inwestujące mogą zaś pomnożyć zasoby wolnej gotówki.