Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Maszewo

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to popularny problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem groźnych chorób, oraz w celu nawet utratą zębów. Niezależnie z uwagi tej choroby, należy się nią zarezerwować i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Dobra

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „zatrzymywania się” albo też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dobę, ale proces tenże jest nieodpowiedni dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno być znacznie, choć najczęstsze z nich wtedy wiek pacjenta, a ponadto nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Otwieranie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż kobiet.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, łączący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także taż przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w efektu układania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo też „rzucanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z ostatniego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie cechuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy mówią się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a jeszcze na przyjemny i nieprzyjemny smak i na dotyk to oczywisty objaw obnażonych szyjek zębowych. Przenosi się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o właściwym guście i temperaturze, kiedy dodatkowo w związku z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest trudne, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych zachowuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta cecha jest gorsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z podstawy powstania problemu, a dodatkowo z zaawansowania choroby. Zazwyczaj otwiera się a z środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to idealne momenty w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym w planie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przejmuje się je co pół roku.

Pomocna pewno być także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych przyjmuje się miękkich szczoteczek. Duża jest jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w zakresie od dziąsła) Właściwie jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do przekładania się osadu nazębnego.

Dentysta Dobra

Warto wyposażyć się także w dobre preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i trudnego, a ponadto słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami konieczne jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe opłaca się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Dobra

0 0 votes
Twoja Ocena
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments